Medunion.pl - hurtownia z artykułami medycznymi i stomatologicznymi
Gazetki promocyjne

Wkrótce nowe promocje 

 

Producenci
Preparacja sytemem jednopilnikowym

W ostatniej dekadzie nastąpił bardzo szybki rozwój maszynowych systemów narzędziowych do opracowywania kanałów korzeniowych. Na rynku oferowanych jest ponad 60 systemów narzędzi mechanicznych typu NiTi. Niemniej zdecydowana większość to systemy wielopilnikowe. Najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie stanowią tzw. systemy jednopilnikowe (single files). Są one zgodne z aktualnymi trendami w dziedzinie endodoncji a mianowicie upraszczania procedur i skrócenia czasu preparacji. Generalnie systemy te pomimo różnic konstrukcyjnych można podzielić na dwie grupy ze względu na sposób ruchu instrumentu w kanale. Systemy takie jak Wave One, Wave One Gold (Dentsply Maillefer) oraz Reciproc i Reciproc Blue (VDW) charakteryzują się praca w tzw. ruchu oscylacyjnym, natomiast koncepcje ruchu rotacyjnego 360º reprezentują systemy takie jak One Shape czy nowocześniejszy One Curve (Micro Mega). Wspólną zaletą wyżej wymienionych systemów jest ich konfekcja w sterylnych opakowaniach. Dzięki temu z łatwością można wdrożyć w gabinecie koncepcje "instrumentów dla jednego pacjenta". W przeciwieństwie do systemów pracujących w ruchu oscylacyjnym (reciprokalnym), systemy jednopilnikowe rotacyjne mogą być stosowane w każdym endo silniku (X-Smart, NSK Endomate, MM Control czy Micro Mega Dual Move). Co jest niewątpliwą zaletą. "Ruch rotacyjny jest bardziej efektywny i zapobiega mniejszemu wtłaczaniu resztek z kanału poza obręb wierzchołka". Generalnie stosując narzędzia jednopilnikowe, pracujace w ruchu rotacyjnym 360º zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przed właściwą preparacja kanału należy przygotować tor/drogę wprowadzenia instrumentu zasadniczego (np. One Curve) od wejścia kanału do otworu fizjologicznego. Procedura ta nosi nazwę "Glyde path" - "Gładkiej ścieżki". Do uzyskania wspomnianej można na początku procedury zastosować instrumenty ręczne ze stali szlachetnej - tzw. instrumenty pilotujące takie jak: VDW C-Pilot czy Micro Mega MMC. Charakteryzują się możliwością ich wcześniejszego wygięcia, niewielką podatnością na złamania oraz stwarzają szansę na ocenę stopnia zakrzywienia czy lokalizacji zakrzywień niewidocznych w zdjęciu rtg. Po zastosowaniu pilnika ręcznego należy użyć rotacyjnego instrumentu do uzyskania "gładkiej ściezki" - Micro Mega One G. Dzięki temu zachowany zostanie pierwotny przebieg kanału a jednocześnie "powinno się osiągnąć większą wydajność oraz mniejszą ekstruzję zanieczyszczeń w stronę wierzchołka".

Przy stosowaniu pilników rotacyjnych zasadne jest również przed główną preparacją za pomocą instrumentu głównego (One Shape lub One Curve), uzyskanie dostępu do kanału w linii prostej. Zaleca się więc zastosowanie narzędzi typu One Flare Micro Mega by poszerzyć stożkowo część koronową, jednocześnie nie naruszając anatomii samego kanału. Sam sposób pracy instrumentem zasadniczym takim jak One Curve jest bardzo prosty i jest generalnie analogiczny do systemów reciproklanych. Instrument powinien pracować w ruchu posuwisto-zwrotnym, polega to na posunięciu narzędzia do przodu i zwrocie o niewielkiej amplitudzie ok 2/3 mm. Instrument w sposób bezpieczny posuwa się stopniowo w stronę wierzchołka.

Amplituda powinna być mniejsza im narzędzie aktywnie pracuje (tnie). Istotnym aspektem jest również nie wywieranie nacisku na pracujący instrument. Instrumentem One Curve należy wykonać od 3 do 4 ruchów następnie wyjąć z kanału. narzędzie należy czyścić w pojemniku dezynfekcyjnym tzw. "Clean stand" a kanał korzeniowy intensywnie wypłukiwać np. podchlorynem. Zaleca się również rekapitulacje narzędziem ręcznym MMC N15 w celu zapobieżeniu zamknięcia kanału opiłkami. Następnie należy powtórzyć cykl ruchu instrumentu zasadniczego, procedurę płukania i rekapitulacji, aż do osiągnięcia długości roboczej. " Preparacja kanału za pomocą rotacyjnych systemów jednopilnikowych wiąże się z wyraźnie krótszym czasem przygotowania, ponieważ odpada wymiana instrumentów, a te pracują bardzo wydajnie. W efekcie oznacza to jednak, że jednocześnie redukuje się czas przebywania w systemie kanałów środka płuczącego i jego objętość. Dlatego w przypadku stosowania systemów jednopilnikowych należy zastosować zintensyfikowany protokół płukania." W systemie jednopilnikowym One Curve standardowym rozmiarem narzędzia jest 25 o rozszerzalności 6% i długości 25 (opcjonalne 21 i 29). Instrument wykonany jest w technologii C.Wire, która umożliwia tzw "pamięć kształtu" i wcześniejsze zagięcie narzędzia dopasowujące go do anatomii kanału. instrument dzięki swej elastyczności nadaje się do ostatecznego opracowania nawet bardzo zakrzywionych kanałów.

  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl